0

گسکت (Gasket)

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 18 بهمن 1396 در ساعت 16 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

گسکت، آب‎بندهای مکانیکی برای ایجاد فاصله بین دو یا چند صفحه‎ی به هم چسبیده می‌باشد. به طور کلی، واشر آب‎بندها و آب‎بندها به منظور جلوگیری از نشست بین دو مفصل تحت فشار ایجاد شده‎اند.

واشر آب‎بندها و آب‎بندها کاربردهای مختلفی دارند؛ برای مثال در سیستم‎های فشار بالا ممکن است آزبست باشند. با این حال، با توجه به خطرات بهداشتی ناشی از در معرض آزبست قرار گرفتن، از واشر آب‎بندها و آب‎بندهای غیر آزبستی استفاده می‎شود.

آب‎بندها، معمولا از موادی ساخته می‎شوند که خاصیت تسلیم شدگی داشته باشد؛ یعنی در عین قابلیت خمیده شدن، محکم باشد.

انواع گسکت‎ها

انواع رایج گسکت‎ها عبارتند از:

کاربرد گسکت در لوله کشی (فلنج‎ها)

کاربرد گسکت در وسایل نقلیه (ماشین‎ ، قایق ، هواپیما، قطار)

کاربرد گسکت‎ها با جنس‎های خاص (پنبه، لاستیک، کاغذ و...)

کاربرد گسکت‎ها برای عملکرد‎های خاص (فشار، دما، خواص شیمیایی)

گسکت‎های سفارشی

انواع گسکت براساس جنس، عملکرد و کاربرد

گسکت‎ها را می‎توان براساس جنس، عملکرد و کاربرد، دسته بندی کرد.

بطور کلی گسکت‎ها قطعات بریده شده از مواد انعطاف‎پذیر می‎باشند که بین دو سطح قرار می‎گیرد.

اصولا گسکت‎ها از مواد نرمی مانند لاستیک تولید می‎شوند و رایج‎ترین کاربرد آن، آب‎بند کردن لوله‎ها برای جلوگیری از نشتی مایعات است؛ علاوه‎براین، گسکت‎ها کاربردهای خاص دیگری مانند کاهش ارتعاشات را نیز دارند.

1.انواع گسکت براساس جنس آنها:

کاربرد گسکت‎ها بستگی به جنس آنها دارد. گسکت‎ها ممکن است به سبب مقاومت آنها در برابر مواد شیمیایی خاص مانند اسید و یا میزان مقاومت در برابر دمای شدید یا فشارهای شدید استفاده می شوند. 

 واشر آب‎بند لاستیکی: این نوع واشر آب‎بند، جنس نرمی دارد. در این نوع  طیف وسیعی از الاستومر‎ها(پلیمری است که قابلیت ارتجاعی زیادی دارد) از جمله neoprene ، nitrile ، EPDM و لاستیک طبیعی استفاده می‎شوند. واشر آب‎بندهای لاستیکی کاربرد زیادی برای آب‎بندی لوله‎ها، مبدل های حرارتی و سرامیک‎ها نیز دارند.

 واشر آب‎بندهای غیر آزبست: واشر آب‎بندهای غیر آزبست از اتصال فیبر فشرده با الاستومر تولید می شوند و در مواردی که واشر آب‎بند با موادی مانند اسید، بخار، روغن و آب در ارتباط است، مورد استفاده قرار می‎گیرد.

واشر آب‎بندهای پنبه‎ای: واشر آب‎بندهای پنبه‎ای از ترکیب پنبه‎های طبیعی با الاستومرها ساخته می‎شود. این نوع از واشر آب‎بندها دارای فشردگی و انعطاف‎پذیری بالایی هستند و در مواردی که واشر آب‎بند با موادی مانند روغن، سوخت و حلال‎ها در ارتباط است، مورد استفاده قرار می‎گیرد.

2.انواع گسکت براساس کاربرد آنها:

آب‎بند‎ی سیالات: یکی از وظایف اصلی واشر آب‎بندها مقاومت در برابر نشت و یا ورود و خروج سیال است. برخی از واشر آب‎بندهای لاستیکی مانند: viton در برابر مواد شیمیایی مقاومت بهتری دارند؛ اما برخی دیگر مانند: nitrile‎ برای مواد صنعتی مثل روغن، سوخت و حلال‎ها مناسب هستند.

آب‎بند محیطی: وظیفه آب‎بند محیطی، محافظت در برابر گرد‎و‎غبار و دیگر آلاینده‎های محیطی است. این آب‎بندها در محیط‎هایی، مانند محوطه‎های الکتریکی استفاده می شوند. اینگونه محوطه‎ها در سراسر جهان دارای شرایط لازم برای دسترسی و تعمیر و نگهداری آنها هستند. به طور کلی، این محوطه شامل تجهیزات کنترل است که برای عملیات نصب و راه اندازی آنها ضروری است.

واشر آب‎بند فومی در محفظه‎ها، نقش مهمی در حفظ ایزوله بودن محفظه و اطمینان از کار مطلوب تجهیزات که در داخل محیط نگهداری می شوند، را ایفا می‎کند.

ضد ارتعاش: لرزش، همانند صدا، فرکانس دارد. بکارگیری لایه‎های ضد ارتعاش یا استفاده از کفپوش به میزان زیادی در کاهش خرابی‎ها و آسیب‎های ناشی از فرکانس صدا و کاهش میزان مصرف انرژی، تاثیر دارد.

این نوع آب‎بند در سیستم تعلیق ماشین، پایه ساپورت خطوط لوله و در اتصال بین سازه‎ها به عنوان ضد ارتعاش، کاربرد دارد.

انواع واشر آب‎بند در لوله و فلنج

واشر آب‎بند آب‎بندهای لوله (به اصطلاح واشر آب‎بند فلنج) از طیف گسترده ای از مواد مانند لاستیک، غیر آزبست و گرافیت ساخته شده است. واشر آب‎بند را می توان به دو صورت: دارای سوراخ پیچ و یا (IBC (Inner Bolt Circle خریداری کرد. جدول زیر را برای نمونه تهیه کرده‎ایم:

 

A

D

E

 
 BS10 Tables

PN6

PN10

PN16

PN25

PN40

 EN1092-1
 

Class 150

Class 300

Class 600

Class 900

Class 2500

 ASME/ANSI B16.

 

Full faced: واشر آب‎بندی است که کل سطح فلنج را پوشش می‎دهد. بدین روش تشخیص محل مناسب برش گسکت برای عبور پیچ و مهره، ساده است.

Inner Bolt Circle) IBC): گسکت IBC همان واشر آب‎بندهای حلقه‎ای (رینگی) و یا raised faced معروف هستند که  در فضایی داخل بین پیچ‎ها قرار می‎گیرد و شامل رینگی یک تکه و یکنواخت است.

چندتکه: واشر آب‎بندهای چندتکه (واشر آب‎بندهای Segmented) برای فلنج‎ها با هندسه‎ی غیرمعمول، بسیاربزرگ بکار می‎رود. این نوع از گسکت‎ها از هم‎پوشانی و اتصال دو یا چند گسکت، ایجاد می‎شوند و پس از پیچ و مهره کردن کامل دو فلنج با گشتاور مناسب، اتصال آب‎بند خواهد شد.

واشر آب‎بند اسپیرال ووند: این نوع گسکت، از پیچش نوار فلزی از جنس فولاد ضد زنگ به همراه ماده‎ی نرمی مانند گرافیک یا PTFE ساخته می‎شود. مواد پرکننده به عنوان درزگیر و نوار فلزی به عنوان ساختار اصلی و مقاوم عمل می‎کنند.

با وجود اینکه این نوع واشر آب‎بندها برای خطوط کم فشار کاربرد دارد، اما یک روش نسبتا گران‎قیمت برای آب‎بندی به شمار می‎آید و تنها دلیل استفاده از آنها، مقاومت به حرارت بالای آن‎ها می‎باشد.

برندهای معروف جهانی

تعدادی از برندهای معروف و تجاری پیشرو در تکنولوژی واشرهای آب‎بند موجود در سراسر جهان را در زیر آورده‎ایم:

Eagle Burgmann

Darco Southern

Garlock

SGL group

Frenzelit

Leader

Gore

Chesterton

استانداردها

 تعدادی از استانداردهای متداول در بازار نیز به صورت زیر می‎باشد:

(F37-06 (2013

(2013) F112-00

(F336-02 (2009

(F2378-05 (2011

(F2467-06 (2013

(F2716-08 (2014

D1330-04 (2015)e1

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()