0

نقشه جانمایی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 16 آبان 1396 در ساعت 15 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نقشه جانمایی Layout drawing

نقشه جانمایی به هدف نمایش چیدمان عناصر فیزیکی یک مجموعه (مانند کارخانه، نیروگاه و ...) به بهینه‎ترین حالت اشغال فضا و سهل‎الوصول‎ترین دسترسی توسط طراح مجموعه ایجاد می‎گردد. در اینگونه از نقشه، ترتیب ساختاری اقلام در محدودیت‎های خاص ، نشان دهنده موقعیت عناصر است. این عناصر می توانند شامل یک یا چند: ماشین صنعتی، تجهیز، مرکز کار، کابینت، یک فرد، یک دفتر، ساختمان و جاده و یا ترکیبی از آنها باشند.

نقشه جانمایی مناسب می تواند در ایجاد روابط خوب کار، افزایش جریان اطلاعات و بهبود ارتباطات، حیاتی باشد. همانطور که در نمونه‎های باز می بینید، زمان، انرژی و سردرگمی زیادی می تواند از یک طرح ضعیف ناشی شود.

نقشه جانمایی یک رکورد در حال اجرا از ایده‎ها و مشکلات مطرح شده به عنوان طراحی در حال تکامل نیز می‎تواند باشد. در اغلب موارد، رسم طرح در نهایت به منبع اصلی اطلاعات تبدیل می شود که از طریق آن نقشه و نقشه‎های مونتاژ توسط طراحان دیگر، به کمک طراح تهیه می شود.

نقشه جانمایی در زمان طرح توسعه تسهيلات يا کاهش فضا و یا به دلایل دیگر موثر در فضای محل و چیدمان عناصر آن؛ ایجاد و یا ویرایش شود.

در تصویر زیر یک نقشه چیدمان در کنار تصاویر سه بعدی مربوط به آن نشان داده شده است.

 

در سال‎های اخیر، با ترویج نرم‎افزارهای مدل‎سازی سه بعدی و اصولا تغییر روند ایجاد نقشه به این ترتیب که نقشه‎های دو بعدی از مدل‎های سه بعدی ایجاد می‎شوند؛ در رسم نقشه‎های جانمایی نیز دیگر از همین روند استفاده می‎شود و به این ترتیب علاوه بر اینکه محل قرار گیری عناصر در صفحه افق قابل مشاهده است، امکان بررسی و مشاهده عناصر در بعد ارتفاع و به حالت سه بعدی نیز وجود دارد. در زیر چند نرم افزارهای تخصصی در این حوزه به ترتیب تعداد کاربر خدمتتان معرفی می‎گردد:

PROTEL( Altium Designer)

PADS (PowerPCB)

ORCAD

WG

Allegro

Eagle (Easily Applicable Graphical Layout Editor)

Kicad

EasyEda

More Free PCB Softwares

 

 

جستارهای وابسته:

 

نقشه‎ی تاسیساتی

نقشه‎های سازه

نقشه‌ مکانیکی

نقشه‎ی فرایند‎های صنعتی

نقشه ساختمانی

      انواع نقشه‎های صنعتی

 جستارهای وابسته خدماتی تجهیزکالا

 مهندسی ساخت

 خدمات مهندسی ساخت

 حوزه های فعالیت مهندسی ساخت 

 روش انجام کار مهندسی ساخت

 Layout Drawing

Layout Design
Layout Planning
نقشه جانمایی

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()