0

آشنایی با طراحی تجهیزات ثابت

9 / 10
از 2 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 27 تير 1397 در ساعت 14 : 52 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از انتخاب های شغلی پردارآمد برای مهندسین مکانیک ، کار در زمینه طراحی تجهیزات درواحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی ویا نیروگاهی و یا کارخانه های صنعتی  می باشد. این گرایش شغلی  نیز مانند طراحی Piping در ایران و کشورهای دارای  نفت و گاز مانند کانادا و استرالیا بسیار مورد نیاز و توجه می باشد که این امر باعث می شود که علاوه برامکان کسب دارآمد بالا  فرصت شغلی زیادی را پیش روی مهندسین قراردهد.

کلیه تجهیزات در هر کارخانه و یا واحد فرایندی و نیروگاهی به دو دسته تجهیزات ثابت مانند مخازن (نگهداری- تحت فشار-Drum) ، مبدل های حرارتی،کوره ها و برج ها و همینطور تجهیزات دوار مانند پمپ و کمپرسور وتوربین و... که در همه آنها یک محور چرخان وجود دارد تقسیم می شوند از این رو با انتخاب هریک از این دو تخصص به عنوان مهندس طراح تجهیزات ثابت و یا دوار شناخته خواهید شد. 

 نکاتی که باید در انتخاب این رشته مورد توجه قرار گیرد:

 توصیه می شود که در صورتی که علاقمند به کاردر این رشته می باشید ابتدا از دوره "مبانی طراحی Piping  وواحدهای صنعتی " آموزش خودراشروع نمایید چراکه تجربه ما ثابت نموده که انتخاب درست و آگاهانه رشته  بعد از این دوره صورت می پذیرد و همچنین موارد عمومی و آشنائی کلی به مراودات کاری و مهندسی در رشته مذکور آموزش داده می شود

 دوستانی که  علاقمند به محاسبات مهندسی و فرمول ها وروابط دانشگاهی و کدها و استانداردها و همینطور به کارگیری نرم افزارهای خانواده F.E.M. و یا C.A.D.   می باشند در شاخه تجهیزات ثابت وارد شوند وبیشتر زمان این گرایش شغلی در محل شرکت و در دفاتر فنی وکار با نرم افزارها و طراحی و نقشه کشی وتهیه مدارک می باشد.و محل کار این متخصصین در تهران و یا شهرهای بزرگ می باشد.

در شاخه تجهیزات دوار نیازفراوان به طراحی ومحاسبات پیچیده مهندسی نمی باشد بیشتر مواقع با استفاده از مدارک مهندسی که مشخص کننده نیاز کارخانه می باشد (دیتا شیتها) ،انتخاب تجهیزمناسب از فروشنده مناسب مد نظر است در این رشته بیشتر در حال ارزیابی تجهیز و فروشنده می باشد که معمولا در خارج از محل دفتر فنی انجام می شود.

هر مهندس طراح تجهیزات در یک و یا دو تجهیز تخصص عمیق پیدا  کند بهتر است تا به صورت جزئی از همه تجهیزات اطلاع داشته باشد به همه ای تجهیزات آشنایت داشته باشیدولی برای

دوستانی که هنوز استخدام نشده اند توصیه می شود که در مقام دانشجوئی در فرصتی که دارند دوره های متعددی را بگذرانند تا بعد از مشخص شدن دقیق نوع کار، تمرکز بیشتری در آن تخصص پیدا کنند .

 

 نرم افزارهای مربوطه در تجهیزات ثابت عبارتند از:

PVElite  جهت طراحی مکانیکی  مخازن تحت فشار

Aspen B-JAC طراحی مکانیکی وحرارتی مبدل های حرارتی

HTRI و HTFS طراحی حرارتی و تاحدودی مکانیکی مبدل های حرارتی

TANK design جهت طراحی و محاسبات مخازن نگهداری کم فشار

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()