0

ارگونومی چیست ، چه کاربرد هایی دارد 7

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 27 تير 1397 در ساعت 12 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

 خستگي ناشي از كار

انواع خستگي

 1. خستگي چشمي
 2. خستگي كل بدن
 3.  خستگي فكري
 4.  خستگي عصبي
 5. خستگي مزمن
 6. خستگي ناشي از بهم خوردن ريتم روز و شب

عوارض خستگي

 1.   كاهش توجه
 2.  كاهش دريافت
 3. كاهش سرعت عملكرد فيزيكي و ذهني
 4. كاهش دقت و افزايش اشتباه
 5. مصرف انرژي بالا جهت ثابت نگهداشتن راندمان
 6. احساس خستگي ، گيجي ، و تحريك پذيري

استراحت و انجام حرکات کششي بهترين راه مقابله با دردهاي ناشی از سکونها و ثباتهاست.

 كمرتان را صاف کنيد. اگر بتوانيد هر 15 دقيقه حتا کشش کوتاهي هم به عضلات خود بدهيد ايده آل است. در غير اين صورت سعي کنيد هر 45 دقيقه از جاي خود بلند شويد، چند قدم راه رفته و کششي به عضلات خود بدهيد. به اين کار که کلا حدود 3 تا 5 دقيقه طول ميکشد، به چشم يک نوع وقت تلف کردن نگاه نکنيد، در طول زمان متوجه خواهيد شد که ارزشش را دارد و بازده کاري شما هم بيشتر شده است.

ارگونومي و كودكان : قطعا شما در اولين فرصتي كه پيش بيايد حداقل  به پارك محله اي كه در آن زندگي ميكنيد سر ي ميزنيد درآنجا كودكان با وسايل موجود سرگرم بازي هستند و شايد كودك شما نيز جزء آنها باشد ناگهان ....؟؟

با اين مقدمه چي مخواهم بگم؟

متاسفانه در بسياري از پاركهاي كشورمان ، در مهد كودكها و هر جايي كه چند وسيله بازي وجود دارد شاهد برخي از حوادث ريز و درشت و اتفاقاتي براي كودكانمان هستيم و چه بسا خودمان هم در كودكي از اين امر مستثنا ء نبوده باشيم .

چندي پيش خود شاهد مادري بودم كه سراسيمه وارد بخش اور‍‍ژانس بيمارستان شد و فرزندش بي حال روي دستش، به دكتر التماس ميكرد كه او را نجات دهد؟ و ميگفت كودكش هنگام پايين آمدن از سرسره به بتون انتهاي آن برخورد كرده.

اگر درست به اطرافمان نگاه كنيم چقدر از اين قاتلهاي زيبا و جذاب وجود دارد.كمي دقت و سليقه در طراحي اين تجهيزات ميتواند بسيار موثر باشد.اگر به سن گروهي كه ازاين تجهيزات استفاده ميكنند دقت كنيم ميله هايي با قطر بالا در ساخت تجهیزات بازی استفاده نخواهیم کردويا درمحوطه كف آنها بتون و يا قلوه سنگهاي نوك تيزنخواهیم ریخت،امروزه استفاده از مواد پليمري ايمن در اين اماكن مرسوم است.

 پنلها و شکلهای مختلف پنل ها

در محیطهای کاری مانند اتاق کنترلها  که دارای صفحه نمایش و صفحه  کنترل  میباشد نیاز به طراحی متناسب با آن شرایط میباشد.

درکنترل پنلها شکلهای متنوعی از دکمه ها با عملکردهای گوناگون وجود دارد.

معمولا سه نوع میز پنل وجود دارد:

پنلها فلت)   یک نوع از آنها به صورت فلت میباشد .که ساده ترین جهت ساخت  و ارزانترین آنها میباشد.که البته در صورت پراکندگی تجهیزات نصب شده روی آن میتواند مشکلات خاص خودش را ایجاد نماید.ودر واقع ناجورتر از سایر نمونه ها میباشد و لبه بیرونی آن خارج از سطح دسترسی فرد میباشد.وهمچنین قدرت دید در آن قسمتها کاهش میابد.

panels  Sectional

پنلهای مقطع ،در واقع این نوع از پنلها از چند قطعه هندسی به هم چسبیده درست میشوند .

این نوع صفحات مانند مورد فوق به آسانی ساخته میشوند.در صورتی که این نوع صفحات با زوایای مناسب طراحی شوند در واقع اکثر نقاط آن در دسترس خواهند بود.

 

Panels    Curved  

صفحات دارای خم   بهترین نوع برای استفاده کنندگانی است که همه نقاط را میخواهند تحت کنترل داشته باشند.و البته در این نمونه در تمامی زوایا امکان دید عمود به صفحات نمایش،ویا حتی تجهیزات مدرج وجود دارد.ودقت در قرائت برخی اعداد و یا دیدن صحیح و بدون انحراف آنها برای کنترل هر چه بیشتر عملیات ، برای همه واضح و نیازی به توضیح بیشتر نمیباشد.

و عیوب این نوع از صفحات  قیمت بالا به علت سختی ساخت و شکل دهی  آنهاست

تکیه گاه صندلی :

بسياري از ما مجبوريم  به مدت طولاني پشت ميز و روي صندلي  كارهايمان را انجام بدهيم.و همين امر باعث ايجاد دردهايي در ناحيه پشت ميشود.

توصيه هاي گوناگوني براي پيشگيري از اين معضل ميشود .نرمشهاي مخصوصي براي افرادي كه كار اداري دارند ويا به طور  مستمر با كامپيوتر كار ميكنند ارائه شده است.

واز سويي تهيه صندلي هايي با مشخصات ارگونوميكي يكي از روشهاي پيشگيري از اين دردها ميباشد ولي ممكن است همه نتوانند به هر دليلي اين نوع صندلي ها ،كه البته ارزان هم نيستند، را تهيه كنند ولي ميتوان از برخي تكيه گاه ها كه براي اين منظور طراحي شده است ،استفاده نمود.

طبق تحقيقاتي كه  وجود دارد نشان داده شده است كه در صورت استفاده از تكيه گاه مناسب  در صندليها به ميزان قابل توجهي از دردهاي مربوط به كمر و پشت كاسته ميشود.

ارتباط ارگونومي و استرس

فيزيولوژي كار :
مطالعه عملكرد ارگانيسمهاي انسان توسط استرسهاي كار ماهيچه اي تحت تاثير قرار ميگيرد. پاسخهاي فيزيولوژيك ناشي از كار فيزيكي شامل سيستمهاي ماهيچه اي اسكلتي و قلبي عروقي ميباشد. ارزيابي توانايي كاري

 ضربان قلب  
اكسيژن مصرفي
 بيومكانيك حرفه اي
4- بررسي فيزيكي كارگر و ابزار ، ماشين آلات و مواد به نحوي كه كارايي بهينه داشته و كمترين آسيبها متوجه شخص گردد اختلالاتي را كه بدليل عدم تطابق قابليتهاي فردي و نيازمنديهاي شغلي وجود دارد را به حداقل ميرساند و از بروز يك اختلال اسكلتي –عضلاني پيشگيري مينمايد .

 جنبه هاي بهداشتي ارگونومي

 1.  پيشگيري از بيماريها و اختلالات ناخواسته و غيبت
 2.  طراحي بهينه ايستگاههاي كاري
 3.  بهترين استفاده از انرژي تلاش كاري
 4.  بهترين استفاده از منابع و قابليتهاي كارگر

جنبه هاي اقتصادي ارگونومي

 1. استفاده بهينه از انرژي كه باعث كارايي بيشتر ميگردد
 2. دوره هاي منظم كار و استراحت كه باعث بهره وري بيشتر ميگردد
 3.  حذف خستگي كه باعث افزايش كيفيت كار ميشود

خستگي ناشي از كار
خستگي ناشي از كارعبارتست از ضعف و ناتواني در تمامي حركات بدن بطوريكه اين نوع خستگي در صنعت بصورت خستگي عضلاني (جسمي ) و خستگي روحي (رواني ) ظاهر ميشود .

انواع خستگي

 1. خستگي چشمي
 2.  خستگي كل بدن
 3. خستگي فكري
 4. خستگي عصبي
 5.  خستگي مزمن
 6.  خستگي ناشي از بهم خوردن ريتم روز و شب

عوارض خستگي

 1. كاهش توجه
 2. كاهش دريافت
 3.  كاهش سرعت عملكرد فيزيكي و ذهني
 4. كاهش دقت و افزايش اشتباه
 5.  مصرف انرژي بالا جهت ثابت نگهداشتن راندمان

 احساس خستگي ، گيجي ، و تحريك پذيري

نقش ايمني و بهداشت حرفه اي در افزايش بهره وري واحد هاي صنعتي:
شايد تصور اينكه ايمني و بهداشت حرفه اي ميتواند نقش به سزايي در بهره وري بسياري از واحدهاي صنعتي داشته باشد براي اكثر افراد مشكل داشته باشد . بطور كلي ارتقاي سطح بهره وري در واحدهاي صنعتي به طرق متفاوتي امكان پذير است اين امر از طريق بكارگيري روشهاي مديريتي صورت ميپذيرد.
لازم به ذكر است كه اصول ايمني و بهداشت حرفه اي نيز علاوه بر اثرات غيرمستقيم بر بهره وري و بازده اقتصادي واحدهاي صنعتي بطور مستقيم بر اين موارد تاثير دارد.
بطور كلي خسارات مالي يا جاني ، عواقب و پي آمدهاي منفي تمامي حوادث صنعتي را تشكيل ميدهند . بنابراين وقوع حوادث يا سبب آسيب ديدن دستگاهها و تجهيزات ، مواد خام محصولات يا محيط كار ميشود و يا صدمات غيرقابل جبران جسمي و جاني را بهمراه خواهند داشت . بديهي است كه تمامي اين موارد بر اقتصاد و بهره وري واحدهاي صنعتي تاثير خواهد گذاشت . علاوه بر موارد فوق بيماريهاي ناشي از كار نيز عوامل ديگري هستند كه به طور مستقيم يا غير مستقيم بر بهره وري اثر ميگذارند . چراكه علاوه بر خسارات و زيانهاي اقتصادي ناشي از غيبت ها مخارج درماني ، بيمه و ساير هزينه هاي مرتبط نيز قابل توجه خواهند بود .
از اينرو توجه به اصول ايمني و بهداشت حرفه اي اهميت ويژه اي مي يابد . زيرا تنها با بكارگيري اين اصول است كه ميتوان رخداد حوادث و بيماريهاي شغلي را كاهش داد و يا به حداقل رسانيد و در صورت امكان بطور كامل حذف كرد.
با توجه به تحقيقاتي كه تاكنون در اين زمينه صورت گرفته ، توجه به اصول ايمني و بهداشت حرفه اي و رعايت اين اصول ، نقش زيادي در كاهش زيان هاي اقتصادي واحدهاي صنعتي داشته است .چراكه با كاهش حوادث ، احتمال آسيب ديدن تجهيزات و ايجاد خسارات مالي كاهش يافته و كاهش لطمات جاني نيز رخ خواهد داد . به عنوان مثال تنها در يك مورد كه در يكي از واحدهاي صنعتي صورت گرفت ، با رعايت اصول بهداشت حرفه اي ، غيبت ناشي از كار از 132 مورد روز كاري به 34 روز كاري كاهش يافت.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()