0

دریل شارژی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 12 خرداد 1397 در ساعت 17 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دریل ها با توجه قدرتی که دارند از سوراخکاری چوب تا فلزات و حتی در بتن می توانند به کار گرفته شوند. با پیشرفت ابزارها، امروزه نه تنها برای سوراخ کاری، بلکه با اضافه کردن قطعاتی دیگر، می توان امکاناتی مانند ساب زن، گردبر، عمود بر و... را هم به این دستگاه اضافه کرد.

 

انواع نیرو محرکه دریل:

دریل در انواع دستی و برقی و بادی (که توسط نیروی باد می‌چرخد) موجود می‌باشد. نوع برقی با استفاده از جریان برق یا باتری قابل شارژ، کار می‌کند.

  

ظرفیت باتری (آمپراژ)

مشخصات اصلی یک باتری در دریل های شارژی ولتاژ باتری است که این پارامتر هر چه بیشتر باشد، موتور دستگاه از قدرت عمل بیشتری برخوردار است.

هر چقدر این عدد بالاتر باشد، مدت زمانی که می توانید از دستگاه خود بدون نیاز به شارژ مجدد، استفاده کنید بیشتر خواهد بود.

نوع باتری (ماده سازنده ی باتری)

2 نوع عمده در حال حاضر در بازار وجود دارد : نیکل کادمیومNiCd  و لیتیوم آیونLi-Ion  

نیکل کادمیوم:

مزایا: عدم افت ولتاژ هنگام کار

معایب: وزن سنگین، عمر کمتر از لیتیوم یون، زمان شارژ طولانی تر، نیازمند به نگهداری زیاد

 

لیتیوم یون:

مزایا: وزن سبک، عمر بسیار بالا، کارایی مناسب در فصول سرد، زمان شارژ کوتاه

معایب: حساس نسبت به نور مستقیم آفتاب

 

انواع سه نظام:

در بخش جلوی دریل، قطعه‌ای به نام سه‌نظام وجود دارد که مته را به آن می‌بندند. سه نظام ها در دو نوع اتوماتیک و آچارخور وجود دارد. سه نظام های اتوماتیک با دست باز و بسته می شوند و سه نظام های آچارخور به وسیله آچار سه نظام، که در جعبه ی این دریل ها وجود دارد شل و سفت می گردند.

 

قابلیت چپ گرد و راست گرد:

چپ گرد و راست گرد بودن به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی حیاتی است. با وجود این حالت شما قادر به بستن و نیز باز کردن پیچ ها خواهید بود. در حالت عادی مته ها به صورت ساعت گرد (راست گرد) برای سوراخ کردن دیوار حرکت می کنند. این جهت حرکت برای بستن پیچ ها نیز درست است. ولی در صورتی که بخواهید پیچی را باز کنید نیاز دارید تا دریل شما به صورت پاد ساعت گرد (چپ گرد) بچرخد. این قابلیت از طریق دکمه ی 2 حالته ای که بالاتر از دکمه اصلی دریل قرار دارد تنظیم می شود. مته‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که برای کاربردهای مختلفی مانند سوراخ کردن دیوار، چوب، آهن و ... بکارمی‌روند.

 

کنترل گشتاور(ترکمتر) چیست و به چه کار می آید؟

کنترل گشتاور (تُرکمِتر(Torque Meter):این قابلیت که به آن اصطلاحا کلاچ  Clutch) نیز می گویند بیشتر برای بستن پیچ ها به کار می آید. به طور کلی گشتاور میزان نیرویی است که پیچ گوشتی به پیچ وارد می کند و آن را می چرخاند. در بسیاری از موارد مخصوصا در مورد کار با چوب، این مورد اهمیت دارد که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نگردد. به ویژه زمانی که پیچ تا انتها پیچیده شده است. زیرا در غیر اینصورت جای پیچ گشاد و هرز می شود و امکان شکستن قطعه چوبی نیز وجود دارد. بنابراین در بسیاری از پیچ گوشتی های برقی و شارژی این امکان وجود دارد که میزان نیرویی که قصد دارید به پیچ وارد شود را در آن تنظیم نمائید. کنترل گشتاور معمولا از طریق حلقه ای که بر سر دریل وجود دارد از طریق شماره هایی که بر روی آن درج شده است قابل تنظیم است. گشتاور در برخی دریل ها از 1تا 13 و در موارد پیشرفته تر از 1 تا 25 شماره گذاری شده است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()