0

انواع نقشه‌های صنعتی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 16 آبان 1396 در ساعت 13 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

-> نقشه‌ مکانیکی (Mechanical Design Drawing)

نقشه‎های مکانیکی  شامل اطلاعاتی از یک تجهیز، ماشین و یا دستگاه می‎شود که به منظور نمایش اطلاعات ساخت و یا احداث آنها توسط طراح مکانیک ایجاد شده است.

-> نقشه‌ جریان مواد (Flow sheet drawing)

نقشه‎ی جریان مواد نقشه‎ای از مراحل و تصمیمات مورد نیاز برای انجام یک فرایند می‎باشد. هر مرحله با خطوط و فلش به مرحله‎ی بعدی متصل شده است و با همین روند تا انتهای نقشه پیش می‎رود.

-> نقشه‌ فرایندهای صنعتی (Process flow & Line diagram)

نقشه‎ی جریان فرآیند (PFD) یک نوع نمودار جریان است که رابطه بین اجزای اصلی در یک کارخانه صنعتی را نشان می دهد. این نقشه اغلب در مهندسی شیمی و مهندسی فرآیند مورد استفاده قرار می‎گیرد. این نمودارها حتی برای یک فرایند اساسی ارزش زیادی دارند.

-> نقشه‌ جانمایی (Layout & Arrangement drawing)

نقشه جانمایی به هدف نمایش چیدمان عناصر فیزیکی یک مجموعه (مانند کارخانه، نیروگاه و ...) به بهینه‎ترین حالت اشغال فضا و سهل‎الوصول‎ترین دسترسی توسط طراح مجموعه ایجاد می‎گردد. در اینگونه از نقشه، ترتیب ساختاری اقلام در محدودیت های خاص ، نشان دهنده موقعیت عناصر است. این عناصر می توانند شامل یک یا چند: ماشین صنعتی، تجهیز، مرکز کار، کابینت، یک فرد، یک دفتر، ساختمان و جاده و یا ترکیبی از آنها باشند.

-> نقشه الکتریکی (Electrical drawing)

نقشه الکتریکی، یک نوع نقشه فنی است که اطلاعات مربوط به قدرت، روشنایی و ارتباطات را برای یک پروژه مهندسی یا معماری نشان می‎دهد. هر نقشه الکتریکی شامل خطوط، نمادها، ابعاد و نمادهایی است که به طور دقیق توسط مهندسان طراحی شده است و در اختیار کارگران قرار می‎گیرد تا سیستم الکتریکی را بر روی کار نصب کنند.

-نقشه اتوماسیون (Automation drawing)

اتوماسیون روش ساخت و تکنولوژی اتوماتیک یک دستگاه، یک فرآیند یا یک سیستم که به طور خودکار عمل می کند می‎باشد. نقشه‎ی اتوماسیون ابزاری موثر در کاهش هزینه و زمان است. این نقشه‎ها در حوزه مهندسی ابزار دقیق دسته می‎شوند.

->  نقشه سازه (Structural drawing)

نقشه‎های سازه برای پیشبرد مفهوم معمار با مشخص کردن شکل و موقعیت تمام قسمت‎های ساختار مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین ساخت این سازه در سایت امکان‎پذیر است. نقشه های ساختاری نیز برای تهیه نقشه‎های فوندانسیون استفاده می شود.

-> نقشه ساختمانی (architectural design)

این ترسیم‎ها منتقل کننده اطلاعات ساختمانی و شامل علائم اختصاری، یادداشت‎های فنی و اندازه‎ گذاری‎های لازم جهت طراحی نقشه‎های ساختمانی هستند. نقشه های ساختمانی به دو دسته‎ی طرح‎های اولیه و نقشه‎های اجرایی تقسیم می شوند.

-> نقشه تاسیساتی (Installation Design)

هدف از نقشه‎های تاسیسات ایجاد شرایط مطلوب در فضایی خاص با برنامه ریزی صحیح و مناسب از روی نقشه می‎باشد و شامل دو دسته‎ی نقشه‎های مکانیکی و الکتریکی می‎شود.

-> نقشه اسکچ (پیش ترسیم)

نقشه‎ایی که طراح با دست روی کاغذ ترسیم می‎کند (کروکی). به کمک نقشه اسکچ، نقشه اجرا یا مرکب به صورت دقیق ترسیم می‎شود.

-> نقشه مرکب (سوار، مونتاژ و یا اسمبلی)

نقشه‎ای شامل اطلاعات موقعیت و شکل اجرای مرتبط به مجموعه را به هدف مشخص کردن چگونگی سوار و یا پیاده کردن قطعات یک دستگاه نشان می دهد.

-> نقشه کارگاهی (اجرایی)

نقشه‎های کارگاهی به منظور ساخت یک قطعه ترسیم می شوند و تمام اندازه ها و اطلاعات مورد نیاز قطعه سازی را شامل می شوند.

-> نقشه تجسم (برش خورده، انفجاری و یا نمای کلی)

در این گونه از نقشه، تمام اجزا یک دستگاه تواماٌ و یا به صورت باز شده (انفجاری) به منظور معرفی دستگاه برای افراد نا آشنا به نقشه خوانی ایجاد می گردد. در بروشور، پوستر، کالانما و یا همان کاتالوگ از این نوع نقشه استفاده می شود.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()