0

انواع بافت پارچه‎های کامپوزیت

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 2 تير 1397 در ساعت 15 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

وقتی در مورد کامپوزیت ‎ها صحبت می‎کنیم، خیلی مهم است که به یاد داشته باشیم که موادی که با آن سروکار خواهیم داشت غالبا شامل فیبرها می‎باشند. این بدین مفهوم است که بعد از ترکیب فیبر و رزین، بیشتر خصوصیات قطعه نهایی کامپوزیتی، از خصوصیت‎های فیبر مورد استفاده تاثیر گرفته است.

چه چیزی برای سازندگان مهم است؟

در ساده ترین شکل، فیبری که شما تصمیم به استفاده از آن را دارید، تاثیر بسزایی بر روی محصول نهایی خواهد داشت. قبل از شروع هر پروژه، سازندگان کامپوزیت ابتدا باید تصمیم بگیرند که چه استحکامی  مورد نیازشان است. آیا فیبر گلاس مناسب است؟ آیا استحکام مضاعف مثل فیبر کربن لازم است؟ آیا فشردگی و مقاومت به سایش یک مصول مثل کولار Kevlar مورد نیاز را دارد؟

پس تنها محاسبه استحکام کفایت نمی‎کند و بایستی مسئله فیبر نیز در نظر گرفته شود که به چندین عامل مختلف، از قبیل تعداد شانه‎های پارچه و نوع بافت بستگی دارد.

تعداد شانه‎های پارچه

شانه ‎های پارچه به تعداد تار و پودهای  فیبر در هر اینچ از پارچه شما بستگی دارد. اگر به یک رول پارچه دقت کنید، قسمتی از فیبرها در جهت طول رول (تار)  و بعضی دیگر در جهت عرض رول (پود) قرار میگیرند.

 

بافت پارچه

برای اکثر پارچه ها، انواع مختلفی از بافت‎ها را می بینید که هر کدام برای یک هدف خاص ایجاد شده‎اند و کاربردهای گوناگونی دارند. مهم است قبل از انتخاب پارچه، بدانیم آنرا برای چه هدفی احتیاج داریم؛ ممکن است بافت پارچه‎ای مناسب و بافت پارچه‎ای دیگر بسیار ضعیف باشد. مهم است که قبل از اینکه پارچه را خرد کنید، این ویژگی ها را بدانید.

 

 

بافت ساده


بافت-ساده-پارچه-فایبرگلس

پارچه بافت ساده یکی از رایج ترین انواع بافت‎هایی است کهدر کامپوزیت ها یافت می شود. در فیبرساده، فیبرهای تار و پوددر هر ردیف، به صورت متناوب از زیر و روی یکدیگر عبور می‎کنند.

 

 

 

 

بافت دوتایی


بافت-دوتایی-پارچه -فایبرگلس

بافت دوتایی به گونه ای از بافت گفته می‎شود که یک یا چند رشته از رو و زیر تعداد مشخصی دسته رشته رد می‎شود. به عنوان نمونه در یک بافت دوتایی 2x2، یک رشته از روی یک دسته رشته دو تایی و سپس از زیر یک دسته رشته دوتایی رد می‎شود. رشته‎های موازی مجاور با یک دسته رشته از هم فاصله گرفته‎اند که سبب ایجاد یک الگوی "اره ماهی" در سرتاسر پارچه می‎شود.بافت دوتاییبا این حال، هنگام استفاده از یک فیبر با بافت ساده، مهم است که در نظر داشته باشید که با  سبک‎های پیچیده سازگار نخواهد بود.پارچه بافت ساده بسیاربا ثبات است و از هر دو جهت به طور یکسان کشیده می‎شود.

فواصل بین رشته‎ای این نوع بافت امکان ایجاد فرم‎های پیچیده مانند اشیائ تزئینی را ایجاد می‎کند و همچنین دارای بافت متعادل بوده و امکان استفاده از دو سمت پارچه را فراهم می‎کند.

 

بافت ساتن

بافت-ساتن-پارچه-فایبرگلس

بافت ساتین به گونه ای از بافت گفته می‎شود که یک رشته از روی تعداد مشخصی دسته رشته (اصطلاحا هارنس) و سپس از زیر یک رشته رد می‎شود. به عنوان نمونه در یک هارنس چهارتایی، این رشته بعد از گذشت از دسته رشته سه تایی، از زیر یک رشته رد می‎شود؛ بنابراین 3+1 که میشود 4 هارنس نامیده می‎شود.

ساختار پارچه های ساتن بسیار صاف تر از بافت دوتایی می‎باشد که می‎تواند به راحتی فرم‎های  پیچیده‎ قالب را ایجاد کند. بافت های ساتن می‎تواند لبه‎های مستحکم برخلاف بافت‎های دوتایی و ساده ایجاد کنند با این حال این شکل پارچه دارای بافت نامتعادل است. این بدان معنی است که پارچه در یک راستا تار یا پود بیشتری دارد و مستحکم‎تر است و در راستای دیگر بالعکس. سازندگان کامپوزیت‎ها معمولا مجبور به قرار دادن پارچه‎ها با چرخاندن 90 درجه بر روی یکدیگر به منظور ایجاد تقارن می شوند.

 

 

بافت زنبیلی

بافت-زنبیلی-پارچه-فایبرگلس

بافت زنبیلی اساسا به عنوان بافت یکدست با عبور رشته‎ای از روی رشته‎ی دیگر، فرضا عبور دو یا چند پود از روی دو یا چند تار به کار میرود. همانطور که قابل حدس است، بافت زنبیلی 2x2 شناخته می‎شود.

بافت زنبیلی نیازی به متقارن شدن ندارد و متناسب با نیاز می‎تواند بافت 2x8 داشته باشد. این نوع فیبرها بسیار صاف‎تر و قدری مستحکم‎تر از بافت‎های ساده، اما بادوام نیستند.

 

 

 

بافت لنو و ماک لنو

بافت-لنو-پارچه-فایبرگلس

این نوع بافت نسبت به انواع دیگر کاربرد کمتری دارد؛ بافت لنو نوعی از فیبرهاست که پودها دور تارها میپیچند و جفت اسپیرال تشکیل می‎دهند. بدین روش تارها در بافت فیبر محکم می‎شوند.

این نوع از فیبرها اغلب برای اتصال با فیبرهای دیگر به عنوان بافتی مجزا و آزاد و نه به عنوان کامپوزیت بکار میرود.

بافت ماک لنو نیز سبک دیگری از بافت‎های یکدست با پودهایی با فواصل معین و جداکننده بشمار می‎آید. رشته‎های متناوب زیر و رو یکدست و بجای دو یا چند رشته در هم  بافته می‎شوند.

این نوع فیبر با تکررهای مشابه در تارهای مستقیم ایجاد می‎شود  که ضخامت را زیاد و سطح را ناصاف می‎کند.

 

بافت الگو

بافت-الگو-پارچه-فایبرگلس

بافت الگو نوعی از بافت هاست که خاص‎تر بوده و در صنعت کمتر شناخته می‎شود؛ بنابراین تعیین خواص فیزیکی آنها دشوار است. بافت منحصر به فرد آن ترکیب زیبایی دارد. اما نوع بافت برخصوصیات پارچه تاثیرگذار است؛

برای مثال: بافت فیبر کربن با کد #3222 Wasp-3K-12x18 شامل الگوهای شش ضلعی‎ می‎شود که در سطح رویین قطعه نهایی به شکل لانه‎های زنبور نمایان خواهد شد. الگوی بکار برده شده در فیبر کربن #3222 استحکام نهایی فوق‎العاده‎ای را در راستای تار فیبر ایجاد می‎کند.

 

سبک شماره‎ای

هنگام کار با تقویت کننده ها، اغلب به شماره روی فیبر توجه می‎شود که نشانگر خصوصیاتت بافت فیبر، وزن و ضرایب اطمینان است. برای مثال فیبر گلاس  7781 E-Glass دارای مشخصات 230 گرم بر مترمربع، ابعاد 57x54، ساتن 8 هارنس است.

 

بافت بخیه‎ای

بافت-بخیه-پارچه-فایبرگلس

در آخر، بافت بخیه‎ای از چندین لایه از الیاف تک جهته در زوایای مختلف شامل 0درجه، 45درجه و90درجه تشکیل شده است.

بخیه خوردن فیبرها کمک می‎کند تا فیبر چروک نشود و قابلیت کشش را افزایش می‎دهد. در عمل، این پارچه ها به طور مشابه به عنوان پارچه های بافته شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 جستارهای وابسته

-> خرید عایق حرارتی فایبرگلاس

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()