0

تفاوت عایق فایبرگلاس و پشم معدنی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 22 خرداد 1397 در ساعت 11 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ضریب مقاومت رسانش حرارتی: این مقدار (مقدار R*) برای فایبرگلاس‎ها بطور تقریبی بین 2.2 الی 2.7 در هر اینچ از ضخامت آن می‎باشد. درحالی که این مقدار برای  پشم‎های معدنی به طور تقریبی بین 3 الی 3.3 در هر اینچ از ضخامت آن می‎باشد. مقاومت حرارتی پشم معدنی کمی بیشتر از فایبرگلاس هاست.

ابعاد: عایق‎های فایبرگلاس‎ در ابعاد و انواع وسیع‎تری نسبت به پشم معدنی وجود دارند. عایق‎های پشم معدنی معمولا برای سطوح رویین، بکار نمی‎روند.

طول عمر: محتویات عایق پشم معدنی حدود 70% و یا بیشتر آن بازیافت شده می‎باشد و محتویات عایق فایبرگلاس‎ها حدود 20% الی 30% بازیافت شده است.

هزینه: فایبرگلاس‎ها تقریبا 25 الی 30 درصد ارزان‎تر از پشم شیشه‎ها می‎باشند.

تراکم: پشم‎های معدنی، به عنوان عایق صوتی نیز بکار می‎روند و حداقل تراکم لازم در این خصوص که حدود 30 کیلوگرم بر متر مکعب است را امکان‎پذیر می‎کند، در حالی که فایبرگلاس‎ها تراکمی در حدود 10 الی 15 کیلوگرم بر متر مکعب دارند. فشردن پشم معدنی به دلیل بالا بودن تراکم خود آن در هنگام نصب، کار دشواری است و فشردن فایبرگلاس‎ها بیش از حد خود سبب از دست رفتن خاصیت عایق بندی آن می‎شود.

قابلیت پرکنندگی: عایق فایبر گلاس می‎تواند یک راه سریع، آسان و اقتصادی برای عایق کردن خلل و فرج کف و حفره های دیوار باشد. پشم‎های معدنی پرکننده وجود دارد، اما یافتن آن دشوار است.

وزن: فایبرگلاس‎ها سبک هستند و حمل آسانی دارند درحالی که پشم‎های معدنی حتی از لحاظ تماس با دست نیز آزاردهنده بوده و به هنگام نصب نیز مشکلات خود را دارند. پشم‎های معدنی نسبت به فایبرگلاس‎ها سنگین‎تر و انعطاف پذیری کمتری دارند؛ بنابراین به آسانی خم نمی‎شوند و در انحناها به خوبی نمی‎نشینند.

نفوذپذیری رطوبت: پشم‎های معدنی ضدآب بوده و نم و رطوبت را جذب نمی‎کنند از این جهت در برابر پوسیدگی، خوردگی، کپک زدن و آلودگی میکروبی مقاوم اند ولی اگر فایبرگلاس‎ها در معرض رطوبت قرار گیرند، کیفیت عایق بندی آن به شدت کاهش می‎یابد.

نصب: پشم‎های صنعتی به صورت متراکم تولید شده و بدون نیاز به چسب توسط اصطک در کار می‎نشینند اما فایبرگلاس‎ها چسبانده و یا به کمک سیم نصب می‎شوند. برای بریدن فایبرگلاس‎ها ابتدا باید آن‎ها را با یک تخته صاف و یا ورق فلزی فشرد، سپس با چاقوی برش، برید اما پشم‎های معدنی را با چاقوی برش نان و یا اره دستی نیز می‎توان تکه کرد و برید. در هنگام کار با هر نوع عایق، از جمله پشم معدنی و فایبرگلاس، استفاده از ماسک در برابر گرد و غبار حاصل از عایق اجباری است.

مقاوم در برابر آتش: پشم‎های معدنی به شدت در برابر آتش مقاوم اند. عایق فایبرگلاس نیز در برابر اشتعال مقاوم است اما پشم‎های معدنی درجه حرارت‎های بالاتری را تحمل می‎کنند.

 

*تعریف مقدار R: به عنوان مقاومت حرارتی عایق شناخته می‎شود. هرچه مقدار R بیشتر باشد، عایق مناسب‎تر و دربرابر رسانش گرمایی مقاوم‎تر است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()