0

نقشه تجسم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 22 خرداد 1397 در ساعت 17 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نقشه تجسم Perspective Drawing

نقشه پرسپکتیو یا نقشه تجسم در هنرهای گرافیکی به طور کلی نقشه‎ای می‎باشد که یک تصویر چند بعدی را توسط خطوط مورب نشان می‎دهد و طبق قاعده‎ی خاصی موضوعی را به نمایش می‎گذارد. در نقشه‎های تجسم، هرچی موضوعات کوچکتر کشیده شوند، فاصله آنها دورتر و کوتاه‎تر به نظر می‎رسند.(بدین معنا که خطوط واقعی شکلی بصورت کوچک تر دیده می‎شوند.)

نقاشان ایتالیایی رنسانس و معماران از جمله:  Filippo Brunelleschi، Masaccio، Paolo Uccello، Piero della Francesca  و luca Pacioli  بر روی نقشه‎های تجسم مطالعات داشته و نیز آثاری ازخودت به جا گذاشته‎ و به ریاضیات هنر کمک کرده‎اند.

ویژگی های رسم خطوط پرسپکتیو

خط افق (horizon line): خط نازکی است که در آن زمین و آسمان برای دیدار یکدیگر به هم می رسند و چشم قابلیت دیدن آنرا در خط افق دارد. به عنوان مثال، اگر شما در کنار ساحل ایستاده و به اقیانوس نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آب در افق دید شما به آسمان می رسد. به طور مشابه، حتی زمانی که شما در ارتفاع 1200 فوت بالاتر از سطح دریا در یک هواپیما مسافرت می کنید، خطی که اقیانوس با آسمان مطابقت دارد هنوز در افق دید شما است. از این رو، بدون توجه به جایی که شما قرار دارید، خط افق همیشه به نظر شما در افق دید شماست. از لحاظ طراحی پرسپکتیو، این عنصر کلیدی است که هنگام تصویربرداری از فضا در یک طرح خاص از آن استفاده می‎شود.

نقطه گریز (VP): از نقطه نظر مشاهده‎گر، VP نقطه‎ای است که به نظر تمام خطوط موازی در آن به هم می‎رسند و به تدریج ناپدید می شوند. به عنوان مثال، خطوط موازی یک ریل راه آهن به نظر در یک نقطه دور ملاقات می کنند.

خطوط متعامد (Orthogonals):  زمانی که دو یا چند خط مورب روی خطوط موازی که در حال گذر هستند کشیده می شوند و وقتی که این خط ها در نقطه‎ای ناپدید می شوند، آنها به صورت متعامد یا خطوط همگرا درمی‎آیند.

انواع نقشه تجسم

پرسپکتیو یک نقطه: همانطور که از نامش مشخص است، نقشه پرسپکتیو یک نقطه vp در خط افق دارد. بنابراين، تمام خطوط از نقطه‎ی VP خارج می‎شوند. پرسپکتیو تک نقطه‎ای عمق بیشتری را به تصویر اضافه می کند و آن را به شکل یک اثر خیالی درمی‎آورد. پرسپکتیو یک نقطه معمولا برای نشان دادن ریل راه آهن، راهروها، بزرگراه ها، جاده ها، راهروها و غیره استفاده می شود.

پرسپکتیو دو نقطه: پرسپکتیو دو نقطه یکی از طرح های پرکاربرد و معمول‎تر پرسپکتیو است، چرا که نقشه را واقعی تر نشان می‎دهد. این پرسپکتیو دو نقطه گریز در خط افق دارد و ¾ پرسپکتیو یا دید زاویه‎ای نامیده می شود. هنگامی که یک ساختمان را از گوشه آن مشاهده می‎کنیم، تمام خطوط موازی در سمت راست ساختمان در نقطه گریز راست قرار می‎گیرند و خطوط موازی در سمت چپ ساختمان در نقطه گریز چپ قرار دارند. این نوع نقشه برای طرح هایی که دارای موضوعات مختلف با خطوط عمودی است، مانند یک دسته از ساختمان ها کاربرد بیشتری دارد.

پرسپکتیو سه نقطه: نقشه پرسپکتیو سه نقطه معمولا نقشه‎ای اغراق آمیز است و معمولا طرح مورد نظر در زیر افق (پرسپکتیو چشم) و یا بالاتر از افق (چشم پرنده) کشیده می‎شود. این نوع نقشه پرسپکتیو دارای سه نقطه گریز است؛ دو نقطه در خط افق و دیگری در بالا یا پایین خط افق قرار دارد. در مثال بالا، خطوط موازی از نقاط گریز راست و چپ ساختمان‎ها گسترش یافته و به سمت خط افق متمایل شده اند و خطوط موازی عمودی به سمت سومین نقطه‎ی گریز (در بالا یا پایین خط افق) وارد می‎شوند. پرسپکتیو سه نقطه به طور عمده برای آسمان خراش‎ها و برج‎ها استفاده می‎شود.

پرسپکتیو چهار نقطه: این نوع نقشه به نقشه پرسپکتیو دو نقطه نزدیک است و می تواند یک نمای پانوراما یا 360 درجه ای به ارمغان بیاورد؛ چرا که تعداد نقاط گریز از حد مورد نیاز بیشتر است. به عبارت ساده تر، خطوط عمودی که از طرح پرسپکتیو دو نقطه ای رسم می‎شوند در نقطه‎ی گریز چهارم خم می شوند. این نوع طرح را می توان به صورت عمودی و افقی مشاهده کرد، و هنگام مشاهده عمودی، آن را افق دید پرنده‎ می‎نامند و در عین حال افق دید چشم مورچه نیز گفته می‎شود. در این مدل نقشه، چهار نقطه گریز با فاصله مساوی و با زاویه 90 درجه نسبت به خط افق وجود دارند که دو نقطه در خط افق و یک نقطه در بالا و دیگری در پایین خط افق قرار می‎گیرند.

پرسپکتیو پنج نقطه: نقشه پرسپکتیو پنج نقطه‎ای مجموعه‎ای از پنج نقشه پرسپکتیو یک نقطه‎ای است با این تفاوت که به جای خطوط افقی یا عمودی از خطوط منحنی استفاده می شود. زمینه نقشه به شکل دایره می‎باشد و خطوط تحریف می شوند و اثر لنز با چشم و چشم را به تصویر می دهند. به عنوان مثال، خود را در مرکز جهان تصور کنید، نمای دید 5 نقطه به شما اجازه می دهد تمام نیمی از جهان را که در مقابل شما است مشاهده کنید. دو تفاوت بین نقشه پرسپکتیو پنچ و چهار نقطه آن است که نقشه چهار نقطه‎ای خطوط عمودی و افقی دارد و نقشه پرسپکتیو پنج نقطه‎ای دارای خطوط منحنی شکل است و نقطه پنجم آن در مرکز (نقطه گریز از مرکز) قرار گرفته است.

پرسپکتیو شش نقطه: در نقشه پرسپکتیو پنج نقطه‎ای، نمای 180 درجه‎ای طرح قابل رویت است و تنها نمایی که قابل مشاهده نیست دقیقا نمای پشت طرح می‎باشد؛ نقشه پرسپکتیو شش نقطه این توانایی را به ما میدهد که بتوانیم نمای پشت طرح را نیز ببینیم. این ششمین نقطه گریز است که دقیقا در مقابل نقطه گریز پنجم (پشت بیننده) واقع شده است و به 360 درجه می رسد. پرسپکتیو شش نقطه‎ای نیاز به دو تصویر جداگانه دارد. به نظر نمی رسد که این موضوع دشوار باشد، زیرا این نوع دیدگاه در واقع 2 نقشه پرسپکتیو پنج نقطه ای است.

پرسپکتیو صفر نقطه: این نوع نقشه پرسپکتیو نسبت به انواع دیگر آن کاربرد کمتری دارد. پرسپکتیو صفر نقطه خطوط موازی را در نقاط گریز محو نمی کند، از این رو، نام آن صفر نقطه است. این نوع نقشه برای طرح‎های غیرخطی مورد استفاده قرار می‎گیرد، جایی که هیچ خط موازی‎ای در یک نقطه دور وجود نداشته باشد؛ برای مثال، در نقشه‎های پرسپکتیو مانند دره‎ها، رشته‎های کوهستانی و... ویژگی نقشه پرسپکتیو صفر نقطه آن است که بدون استفاده از رسم نقاط گریز می تواند یک طرح عمیق ایجاد کند. به عنوان مثال، هنگامی که شما به یک نقشه یا یک تصویر از یک کوه نگاه کنید، کوه‎هایی که در دورتر هستند، کوچکتر از کوه‎های نزدیک شما به نظرمی‎آیند.

چند نرم افزار پرکاربرد مرتبط با طراحی نقشه‎های پرسپکتیو را در زیر معرفی کرده ایم:

Edificius

illstratdor

sketchbook pro

جستارهای وابسته:

انواع نقشه‎های صنعتی

نقشه‌ مکانیکی

نقشه اسکچ (پیش ترسیم)

نقشه کارگاهی (اجرایی)

جستارهای وابسته خدماتی تجهیزکالا

مهندسی ساخت

خدمات مهندسی ساخت

حوزه های فعالیت مهندسی ساخت 

روش انجام کار مهندسی ساخت 

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()